SES - GÖRÜNTÜ - DATA İNCELEME UZMANLIĞI


Günümüzde artık her yerde rastlanılan (Banka güvenlik kameraları, trafik kameraları, bina güvenlik kameraları, cep telefonu kameraları, profesyonel veya kompakt fotoğraf makineleri,) Görüntü kaynaklarından elde edilen Adli Görüntüler Mahkemeler tarafından delil olarak kabul edilen kanıtlardır. Adli Görüntü İnceleme konusu da bu adli deliller üzerinde doğruluğu kanıtlamak için yapılan işlemleri oluşturur. Adli,incelemeler de, görüntüler üzerinde inceleme işlemi bilirkişi inceleme uzmanları olarak gerçekleştirilir. “Bilirkişi İnceleme” ekibi olarak görüntü inceleme konusunda;

  •  Görüntü İşleme Teknikleri ile Görüntü Zenginleştirme ve Onarma

Çeşitli bilgisayar yazılımları kullanılarak istenilen amaca uygun olarak görüntülerde bölgesel olarak çalışılarak şahıs veya nesnenin tespitine elverişli görüntülerin elde edilmesidir. Plaka tespiti çalışmaları da bu alana girmektedir.

  • Görüntüler Üzerinde Kurgu (Editing) Çalışması Yapılması

Adli İncelemeye giren görüntü üzerinde alanında uzman teknik personellerimiz tarafından çeşitli bilgisayar programları kullanılarak olayın anlaşılması amacıyla kronolojik çalışma yapılması ve olayın başlangıç anı ile bitiş anının gösterilmesidir.

  • Görüntü Üzerinde Nesne, Mekan ve Şahıs Karşılaştırma

Bilirkişi İnceleme ekibi olarak adli incelemeye giren görüntü içerisinde bulunan şüpheli şahsa ait görüntüler ile mukayese olarak hazırlanan fotoğraflar arasında karşılaştırmalı inceleme çalışması da titizlikle yapılmaktadır. Bu karşılaştırma çalışması nesneler, araçlar, mekanlar vb. arasında da yapılabilir.

  • Fotoğraf ve Videolar Üzerinde Montaj İncelemeleri

Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde, video görüntüleri ve fotoğraflar üzerinde manipülasyon ve değişiklikler çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Uzman ekibimiz ile, Photoshop vb. ticari yazılımlar vasıtasıyla yapılmış olan değişikliklerin tespitine yönelik inceleme yaparak adli incelemede geçen fotoğraf veya görüntünün üzerinde değişiklik yapılıp yapılmadığı rahatlıkla ortaya çıkarılabilmektedir.

  • Video veya Fotoğraf İçerisine Gizlenmiş Verilerin Tespiti

Bir video görüntüsü veya fotoğraf içerisine yerleştirilmiş olan gizli verinin tespiti için yapılan dekript (çözümleme) çalışmalarıdır.

Adli ses, herhangi bir adli vaka sonucunda delil niteliği taşıyan ve olayın aydınlanmasını sağlayabilecek her türlü kayıt cihazından elde edilmiş ses olarak tanımlanabilir. Mahkeme tarafından delil olarak kabul edilen sesler, analog veya dijital kayıt cihazları, ses kaydı yapan video kameralar ve fotoğraf makineleri, bazı güvenlik kameraları(dahili mikrofona sahip), cep telefonları gibi her türlü kayıt cihazı ile elde edilebilmektedir.

Adli ses ve data incelemelerinde bilirkişinin yeterliliği ve donanımı çok önemlidir. Bilirkişi İnceleme ekibi olarak alanında uzman teknik personellerimiz tarafından ses ve data incelemeleriniz, teknolojik ses – tını kontrol, dinleme ve tespit cihazlarımız ile incelenerek sesin orijinal olup olmadığı, özgünlüğü, ses içerisinde ses bulma, ses iyileştirme, data inceleme vs. gibi işlemler çok kısa sürede gerçekleştirilerek detaylı raporlama işlemi gerçekleştirilmektedir.